Kina kompleton sistemin e saj te navigimit

Ne dhjetor Kina leshoj ne orbit dy satelitet e saj duke permbushur endrren e saj per nje sistem navigimi satelitor te pavarur nga sistemi Amerikan GPS dhe ai Rus Glonass. Behet fjale pikerisht per sistemin Beidou Navigation Satellite System dhe kina keshtu ka krijuar pavarsine e saj dhe pregatitet te mbroj interesat e veta politike dhe ekonomike kunder shteteve te bashkuara tani kur lufta tregtare midis dy vendeve eshte tensionuar Rreth 70% te celulareve ne tregun kinez e suportojn kete sistem tashme dhe pritet qe mbi 120 kompani te tjera…

Lexo më tepër

Veliaj i vendosur per shembjen e Teatrit. Budina i përgjigjet: Hajde se do të marrësh atë që meriton!

Regjisori Robert Budina i është përgjigjur kryebashkiakut Erion Veliaj, i cili në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ditën e sotme, u shpreh i prerë se teatri i vjetër do të shembet për të ndërtuar një të ri. I ftuar në studion e FaxNews, Budina theksoi se aktorët kanë mbështetjen e Europës dhe se kryebashkiaku mund të shkojë aty por do të marrë përgjigjen që meriton. “Armët tona kanë qenë gjithmonë fjala e lirë, mikrofoni, ndërgjegjësimi i njerëzve. Ky njeri i armatosur me paratë e oligarkëve, drógës, nuk mund të vijë aty…

Lexo më tepër

Doktori padit Apple per teknologjine e matjes se rrahjeve te zemres

Teknologjia e re e Apple watch per matjen e rrahjeve se zemres nepermjet pulsit ne kycin e dores ka shpetuar mjaft jete njerezish te cilet i jane drejtuar mjekut kur jane njoftuar nga pajisja e tyre se zemra e tyre nuk funksionon sic duhet. Punet per Apple nuk duken mire pasi tani duhet te perballen ne gjyq per shkak te padise se bere nga Dr. Joseph Wiesel nga univesiteti i New York-ut, i cili pretendon se Apple i “vodhi” atij idene e kesaj teknologjie. Wiesel ne vitin 2016 ka depozituar…

Lexo më tepër

Playstation 5 prezantohet ne Janar 2020?

Deri ne keto momente informacione per zyrtarizimin e Playstation 5 jane te pakta, gjerat duken se do ndryshojne me shpalljen e deklarates se Sony pjesemarrjen e saj ne panairin Consumer Electronics Show 2020 ose CES2020 e cila do zhvillohet ne 6 Janar 2020 ne Las Vegas Ne CES2020 Sony do paraqesi per here te pare vizionin e saj per te ardhmen e video lojrave duke nderthurur teknologjine dhe kreativitetin si kurre me pare, duke na dhene ndjesi dhe emocione te reja. Nga vete deklarata e saj instiktet te cojne ne…

Lexo më tepër

Rama shtyn premtimin e tij per te prekurit nga termeti me nje vit per ne 2021.

Nderkohe qe banore te Thumanes dhe Durresit qe kane ngelur pa shtepi duhet te lirojne dhomat e hoteleve ku jane akomoduar do ta kene akoma me te veshtire te gjejne nje shtepi me qera ne vleren e demshpreblimit qe u eshte akorduar nga qeveria, ata duhet te presin dhe nje vit tjeter sipas kryeministrit i cili ka premtuar se brenda 2020 do strehohen te gjithe banoret, shkak eshte prioriteti qe ka qeveria per te rindertuar banesat ne zonat rurale banoret e te cilave nuk kan pranuar te levizin ne zonat…

Lexo më tepër

Filmat me te bukur te 2019-tes

Nderkohe qe na ndajne vetem disa ore nga lenia pas e vitit 2019, ja vlen te kujtojme filmat qe kane lene pas studiot kinematografike per kete vit nga te gjitha zhanrat kemi perzgjedhur disa nga filmat me te bukur dhe me te vleresuar nga kritiket te cilat ja vlen ti ndiqni nese nuk e keni bere ende.   Parasite Parasite eshte nje film aziatik i tipit dram-thriler, behet fjale per nje familje te papunesh te cilet me ane te dokumentave te fallsifikuara dhe genjeshtrave fillojn pune ne nje familje pasanikesh. …

Lexo më tepër

Shkumbini rrezohet dhe nga Apeli “Duka e ka personale me ne”

Peqinit iu shuajten shpresat per shfuqizimin e denimit nga komisioni i apelit por ky i fundit ka lene ne fuqi disiplinen e cila e ka denuar me zbritjen ne kategorine e dyte dhe gjobe ne masen 1milion leke. Arroganca e FSHF-se shkon me tej duke e keshilluar ti drejtohet CAS-it nqs pretendon te gjej te drejten e tij, nje mision i pamundur per nje ekip si Peqini me financa modeste. Mesa duket denimet qe do vazhdoj te japi FSHF do jene ne grup dhe jo individuale sic e parshikon ligji…

Lexo më tepër