Shqiptarët në vend të tretë në botë për përdorim të kokainës

Zyra e Kombeve të Bashkuara, për drogën dhe krimin, e rendisin Shqipërinë në vendin e tretë me 2.5% të përdoruesve të kokainës ose që së paku kanë e provuar një herë në jetën e tyre, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Të dhënat e fundit për Shqipërinë, janë të vitit 2014, ndërsa për SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar, rezultojnë të jenë të vitit 2017. Këto të dhëna janë përfshirë në raportin vjetor të vitit 2019, që kjo zyra ka publikuar për përdorimin e drogës. Pavarësisht se…

Lexo më tepër

Tronditet Turqia, tërmeti me magnitudë 6.8 shemb ndërtesat

Qyteti Elazığ në lindje të Turqisë është goditur nga një tërmet me fuqi prej 6.8 ballë sipas Rihterit, transmeton Anadolu Agency (AA). Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar se tërmeti është regjistruar me magnitude prej 6.8 ballë në distriktin Sivrice të qytetit Elazığ rreth orës 20.55 sipas orës lokale. Pas goditjes kryesore janë regjistruar edhe 2 lëkundje të tjera njëra me magnitudë 5.4 dhe tjetra 3.3.Tërmeti është ndier deri në Siri dhe Irak. Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu tha se deri tani janë raportuar 4…

Lexo më tepër

4 ushqime anti-inflamatore që do shkrijnë dhjamin e stomakut tuaj sipas ekspertëve

Në qoftë se keni mision të humbisni peshë, përzgjedhja e ushqimeve të shëndetshme për ju është e vështirë. Ekzistojnë mijëra mundësi zgjedhjeje ku në shumicën e rasteve ju dergojnë në rrugën e gabuar. Fatmirësisht ekspertët e shëndetit kanë për ju këshillat më të mira për ushqimet që duhet të konsumoni për të arritur rezultatet që kërkoni për reduktimin e linjës së belit tuaj. Sipas eksperëve ekzistojnë shumë ushqime anti-inflamatore të cilat shkrijnë yndyrën në trupin tuaj. Ne kemi përzgjedhur katër përbërësit më kryesor që përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe çojnë në…

Lexo më tepër

Historia e jashtëzkonshme; si u bë Pele gazetar për 1000 dollarë artikulli

Gishtat e Pele u mbështetën 50 vite më parë në një “Remington Rand” (makinë shkrimi) dhe filluan të shkruanin fjalë me shkathtësi të admirueshme, edhe pse jo aq sa tregonin këmbët e tij në fushën e blertë, për ta dërguar topin në rrjetë. Gishtat e Pele u mbështetën 50 vite më parë në një “Remington Rand” (makinë shkrimi) dhe lluan të shkruanin fjalë me shkathtësi të admirueshme, edhe pse jo aq sa tregonin këmbët e tij në fushën e blertë, për ta dërguar topin në rrjetë. Nuk kishte rëndësi çfarë…

Lexo më tepër

Kupa e Shqipërisë/ Përcaktohen ekipet gjysmëfinaliste, faza finale në Vlorë

Janë luajtur ndeshjet çereknale të Kupës së Shqipërisë në basketboll për femra. Flamurtari, Tirana, Elbasani e Partizani janë katër skuadrat që do të duelojnë për këtë trofe, gjysmënalet e së cilës do të luhen më datën 31 janar, në Vlorë (në qytetin bregdetar do të luhet edhe finalja më datën 1 shkurt). Fitoret e Flamurtarit dhe Tiranës ishte të pritshme, dy skuadra pretendente që tuan me diferenca ndaj rivaleve. Mjaft e rëndësishme torja që Partizani arriti në Shkodër ndaj Vllaznisë, dy ekipe rivale e që synojnë trofe këtë sezon. Jashtë…

Lexo më tepër

“Ishte fitorja e kthesës”, Krasniqi: Penallti e padrejtë për Partizanin, ja çfarë na tha trajneri pas ndeshjes

Fitorja me Partizanin ktheu besimin në radhët e bardhekuqve se ekipi është i ndërtuar në bazë të cilësisë dhe mund të ngjitet lart në renditje. Pa dyshim që pas rezultateve negative të pjesës së parë të kampionatit fshihet mungesa e përqendrimit dhe luhatjet nga njëra ndeshje në tjetrën. Një gjë të tillë e pranon edhe sulmuesi kryesor i ekipit Blerim Krasniqi, i cili u shënoi kampionëve të martën. Në një intervistë të dhënë për “Panorama Sport”, Krasniqi tregon momentet e suksesit ndaj Partizanit dhe përqendrimin te ndeshja e radhës. Krasniqi,…

Lexo më tepër

Prokuroria “gropos” hetimet për skandalin DH Albania dhe ia përcjell gjykatës si falsifikim

Nga Edmond Hoxhaj Në prag të festave të fundvitit, Prokuroria e Tiranës mbylli pa zhurmë hetimin për skandalin e falsifikimit të tenderit të Unazës së Re dhe dërgoi në gjykatë si të pandehur të vetëm Avdjol Dobin – përfaqësuesin në arrati të kompanisë DH Albania. Koordinatorja për mediat e Gjykatës së Tiranës, Alba Nikolli i tha BIRN se dosja e DH Albania ka mbërritur në gjykatë më 27 dhjetor me akuzën e “falsifikimit të dokumenteve”. Hetimet për kompaninë fantazmë nisën në dhjetor 2018, pasi emisioni “Të paekspozuarit” zbuloi se kompania DH Albania…

Lexo më tepër

Mirupafshim Shqipëri, unë po iki!

Nga Silvana Begaj Faik Konica: “Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët”. Mirupafshim Shqipëri! Unë po iki! Po lë familjen, po lë shokët e shoqet, po lë diellin, po lë kafen time të preferuar, po lë kujtimet dhe me to po lë dhe gjysmën time! Po e lë se do vi prapë ose se ndoshta do ta marr se s’dua të vi më! Mirupafshim Shqipëria ime! Po lë çdo…

Lexo më tepër

Coca-Cola refuzon të braktisi plastikën

Në kuadër të World Economic Forum zhvilluar në Zvicër përfaqësuesja e Coca-Cola, Beatriz Perez, deklaroj për BBC se kompania nuk do heqi dorë ende nga përdorimi i plastikës një përdorimshe pasi konsumatorët e kërkojn akoma. Megjithëse nuk mohoj faktin se kompania duhet të jetë pjesë e “zgjidhjes“. Perez tha se nuk janë gati akoma të braktisin plastikën si lëndë të parë pasi një gjë e tillë do largonte dhe irritonte klientët e saj dhe do ndikonte keq në shitjet .Theksoj gjithashtu se përdorimi vetëm i aluminit dhe xhamit do rriste…

Lexo më tepër