Kupa e shqipërisë: Ndeshje e kthimit të turit të dytë, oraret

Të mërkurën në orën 13:30, do të luhen të gjitha sfidat e kthimit të turit të dytë të Kupës së Shqipërisë. Disa prej skuadrave kanë marrë një avantazh në sfidën e parë, për të kaluar në fazën tjetër, por asgjë nuk ka përfunduar, pasi kanë mbetur edhe 90 minuta të tjera. Një nga takimet  më interesante, është ajo mes Partizanit dhe Besëlidhjes, pasi kampionët duhet të bëjnë përmbysjen e madhe, por vetëm e thjeshtë nuk do të jetë. Ndërkaq edhe Laçi kërkon të bëjë të njëtën gjë ndaj Bylisit, pasi…

Lexo më tepër

Mënyra më e mirë për të skuqur një vezë

“Veza është nje nga perlat e kuzhinës dhe e natyrës” shkruan shkencëtari ushqimor Harold McGee në librin e tij prej 800 faqesh On Food and Cooking , ku mbi 50 faqe i dedikohen vezës modeste, e cila përmendet në libër mbi 1,000 herë. Në çdo familje ekzistojnë mënyra të ndryshme të skuqjes së një veze ku çdo pjesëtar ka mënyrën e vet. Mamaja përshembull përdor tiganin e çelikut dhe pak vaj, motra përdor tiganin jongjitës dhe pak vaj ulliri, babai përdor tiganin prej hekuri dhe gjalp, kurse ka dhe nga ato…

Lexo më tepër

Oscars 2020: Eminem përformon live këngën e tij që i dhuroj statujën Oscar para 18 vitesh

Atë që askush nuk do mund ta parashikonte në mbrëmjen e çmimeve Oscars, ishte të shikonte Eminem-in të performonte live në skenën e Dolby Theater në Los Angelos këngen e tij legjendare Lose Yourself E gjithë salla u ngrit në këmbë për ta duartrokitur, të gjithë dukeshin qartë të surprizuar nga kjo “vizitë”. Kënga Lose Yourself qarkulloj për herë të pare më 22 Tetor 2002 dhe ishte kolona zanore e filmit 8 Mile. Lose Yourself u bë kënga e parë Rap që fitoj çmimin Oscar për këngën më të mirë…

Lexo më tepër

Oscars 2020: lista e fituesve

Edicioni i 92-të i çmimeve Oscars u zhvillua sot në mbrëmje, parashikimet tashmë i përkasin të kaluarës, yjet e holliwood-it shkelën mbi tapetin e kuq, kjo natë i përket aktorëve, regjizorëve dhe artistëve që na dhuruar çaste magjike me krijimtarin e tyre artistike. Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer më shumë çmime. Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern. Pa humbur kohë këto…

Lexo më tepër