Kukësi-Tirana, Gjici bën thirrje për pjesëmarrje masive dhe thumbon Tiranën

Të premten luhet java e 23-të e superligës shqiptare me sfidën Kukësi-Tirana në orën 18:00. Arena e kësaj beteje do jetë edhe një herë stadiumi Air Albania i cili është bërë shumë i kërkuar nga ekipet shqiptare këto kohë, kujtojmë se 24 orë më vonë do jetë skuadra e Partizanit e cila ka rezervuar takimin e saj në po këtë stadium kundër Bylisit. Të dyja skuadrat do zbresin në fushë e blert vetëm për të kërkuar fitore, Tiranën e ndan vetëm një pikë nga Kukësi. Presidenti Gjici ka bërë thirrje…

Lexo më tepër

Kjo pajisje mund të gjeneroj elektricitet nëpërmjet ajrit fal një mikrobi të veçant

Një ekip shkencëtarësh kanë gjetur mënyrën se si të gjenerojnë elektricitet nga lagështira e ajrit duke përdorur një mikrob të veçant. Ky gjenerator i quajtur me emrin ”air-gen” nga shpikësit e tij, punon kur uji që ndodhet në ajër ndërvepron me filamente mikroskopike të përçueshme të përbëra nga një mikrob i cili krijon ngarkes elektrike. Kjo teknologji është akoma në hapat e saj të para por ka një potencial shumë të madh për tu bërë një burim i qëndrueshëm energjie për pajisjet elektrike. Shpikësit nga Universiteti i Massachusetts, publikuan zbulimin…

Lexo më tepër

Meta në konferencë të jashtëzakonshme, në 2 Mars u kërkon shqiptarëve të dalin në bulevard

Sot në drek siç ishte lajmëruar nga zyra e shtypit të presidencës u mbajt konferenca e jashtëzakonshme nga presidenti ku nxorri në dritë prova të reja se si krzeministri kërkon të instaloj një rregjim ne shqipëri. Ai hodhi akuza të renda për kryeministrin duke e akuzuar për grusht shteti pasi ka shkelur çdo ligj kushtetues dhe insitucional duke përmendur mënyrën se si u emëruan dhe u betuan gjyqëtarët dhe prokurorët e rinjë në parlament duke i kujtuar se vetëm presidenti ka të drejt ti emëroj. Ai gjithashtu e cilësoj parlamentin…

Lexo më tepër