Steven Spielberg jep dorëheqjen nga filmi i ri Indiana Jones 5

Së fundmi u konfirmua lajmi se filmi i ri Indiana Jones 5 do jetë një vazhdimi i aventurës legjendare të doktor Indiana Jones dhe jo thjeshtë nje rikrijim. Fillimisht filmi ishte planifikuar të qarkullonte nëpër kinemat në vitin 2019, por siç janë zhvilluar ngjarjet filmi me shumë mundësi do mbërrij në 2021. Arsyeja (ndoshta) është se rregjizori ikonë Steven Spielberg ka vendosur të largohet nga karrigja e tij për tja lenë vendin një të riu duke u bërë i pari film Indiana Jones ku Spilberg do mungoj. Flitet se rregjizori…

Lexo më tepër

‘Unë s’njoh Zot’/ Zbardhet ‘testamenti’ i Nexhmije Hoxhës, mohon djalin që nuk i shkoi as në varrim

Është publikuar letra e testamentit të gruas së diktatorit, Nexhmije Hoxha, e cila u nda nga jeta pasditen e djeshme në moshën 99-vjeçare në banesën e saj. Në testamentin e publikuar nga gazeta “Dita” vihet re se e veja e diktatorit Enver Hoxha në asnjë moment nuk përmend Liljanën, nusen e djalit të saj, Sokolit. Ajo përmend vetëm Ilirin dhe Pranverën, djalin dhe vajzën tjetër të saj, bashkë me pasardhësit e tyre. Nexhmija vetëm njëherë e përmend djalin e saj, Sokolit në letër, ndërsa shan nusen e tij, Liljanën, por pa…

Lexo më tepër

Shfaqja e Veliajt me paratë e Fushës

Nga Andi Bushati Veliaj ka një devizë: sa më i trashë e banal të jetë mashtrimi, aq më përtace dhe të bezdisura i bën mendjet normale për të reaguar. Njësoj si për dasmën e përballuar me kursimet e mamasë, njësoj si për fabulën e ofendimeve nga Rama, të cilën e faturoi tek administratori që duhet të lyente shkallët e pallatit, ai po sillet edhe me vendimin e fundit për teatrin. Bashkia e Tiranës doli me njoftimin për të prishur marrëveshjen me kompaninë Fusha, duke përdorur si alibi për këtë kostot…

Lexo më tepër

Derbi i Kryeqytetit: KF Tirana publikon video motivimin me moton “ky është qyteti ynë”

Nesër duke nisur nga ora 19:00, do të luhet në “Air Albania”, derbi mes Tiranës dhe Partizanit. Tirana vjen në këtë takim në një formë shumë të mirë, teksa mposhti Kukësin me përmbysje dhe që pas derbi të fazës së dytë ka nisur një seri pozitive rezultatesh. Klubi bardheblu ka publikuar një promo interesante ditën e sotme (Ky është qyteti ynë), teksa ka fragmente nga triumfi i derbit të kaluar. Janë dhe disa lojtarë të Tiranës që shfaqen të motivuar dhe gati për këtë derbi të rëndësishëm. Juxhin Xhaja është…

Lexo më tepër