4 ushqime anti-inflamatore që do shkrijnë dhjamin e stomakut tuaj sipas ekspertëve

Në qoftë se keni mision të humbisni peshë, përzgjedhja e ushqimeve të shëndetshme për ju është e vështirë. Ekzistojnë mijëra mundësi zgjedhjeje ku në shumicën e rasteve ju dergojnë në rrugën e gabuar. Fatmirësisht ekspertët e shëndetit kanë për ju këshillat më të mira për ushqimet që duhet të konsumoni për të arritur rezultatet që kërkoni për reduktimin e linjës së belit tuaj.

Sipas eksperëve ekzistojnë shumë ushqime anti-inflamatore të cilat shkrijnë yndyrën në trupin tuaj. Ne kemi përzgjedhur katër përbërësit më kryesor që përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe çojnë në arritjen e rezultateve që kerkoni,

nuts

Rekomandimi i parë janë asortimente të ndryshme arrash, si bajame kikirik lajthi etj, Sipas studimeve arrat mund të reduktojne inflamatimit kronik. Sipas Dr. Ying Bao ky ushqim është shumë i pasur me magnez, fibra, antioksidant dhe omega-3.

avocado

Një tjetër ushqim anti-inflamator është avokado. Sipas ekspertëve avokado zotëron komponent të rëndësishëm që ndihmojnë kunder inflamatimit dhe gjithashtu redukton riskun nga kanceri. Avokado mund të përfshihet lehtësisht në shumë receta të ndryshme ne mëngjes, drekë dhe darkë.

eggs

Përvec arrave dhe avokados veza është një tjetër ushqim i shpejtë me veçcori anti-inflamatore. Sipas ekspetëve veza parandalon inflamatimin pasi përmban karotenoide zeaxanthin, luteinë, si dhe kolinë. Konsideroni të hani në mëngjes tost me vezë dhe avokado!

salmon

Dhe ushqimi i fundit që ekspertët kanë përzgjedhur për rrënien në peshë është peshku salmon i cili konsiderohet si ushqimi më anti-inflamator që mund të konsumoni. Salmoni përmban acide omega-3 EPA dhe DHA të cilat reduktojnë inflamatimin.

Nga vezët për mëngjez në salmon për drekë, këto janë ushqimet që duhet të përfshini në dietën tuaj sa më shpejt.

Mund të ju interesojnë

Leave a Comment