Investigimi i BIRN/ Paratë e pista “Gjithçka shndërrohet në ndërtesa”

Shqipëria ka bërë hapa pas në luftën kundër pastrimit të parave të lidhura me krimin e organizuar dhe korrupsionin, të cilat deformojnë tregun e pasurive të paluajtshme dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të vendit. Nga Klodiana Lala Kur Skënder Methasani mori në duar drejtimin e kompanisë së sekuestruar “Rens 2015” në Shkodër, borxhet ishin kapicë, punëtorët të stresuar dhe pulat ishin aq të vjetra, sa nuk prodhonin më vezë. Methasani nga Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara u caktua si administrator nga gjykata në nëntor 2019. Thuajse…

Lexo më tepër

Hapet drita jeshile për startimin e kampionatit të basketbollit

Lajm i madh për basektbollin shqiptar. Pas gati një viti karantinë, ndërprerjeje tëaktiviteteve kombëtare dhe të çdo lloji tjetër, i hapet drita jeshile për të rilluar.Kërkesës së radhës së federatës së këtij sporti në vendin tonë i është përgjigjurpozitivish Komiteti i Ekspertëve të Pandemisë, përmes kryetares dhe zv.ministresMira Rakacolli. Në shkresën e siguruar prej nesh, Ministria e Shëndetësisë dheMbrojtjes Sociale miraton kërkesën për zhvillimin e ndeshjeve të basketbollit nëShqipëri:“Në përgjigje të shkresës tuaj, Nr.149 Prot, datë 11 janar 2021, regjistruar në Ministrinë eShëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale me Nr.149 Prot, datë…

Lexo më tepër

Rregullat e reja për rihapjen e bareve pishinave dhe ambienteve të mbyllura

Duke filluar nga data 1 tetor bar-kafet, restorantet dhe pishinat do të mund të ushtrojnë aktivitetin e tyre edhe në ambientet e brendshme, pas disa muajsh të mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit.Vendimi është marrë në Komitetin Teknik të Ekspertëve, ku thuhet se hapja e këtyre bizneseve në ambientet e mbyllura do të shoqërohet dhe me një protokoll masash, që do duhet të zbatohen në mënyrë rigoroze. Ministria e Shëndetësisë publikoi udhëzuesin për masat higjieno-sanitare, që do të duhet të zbatohen nga baret, restorantet dhe pishinat. Sa u takon…

Lexo më tepër

Kronologjia: Si George Floyd humbi jetën në Mineapolis (Video)

Më 25 Maj në Mineapolis shtetasi afrikanoamerikan George Floyd u pa i arrestuar në pranga nga një polic i cili mbante gjurin e tij mbi qafën e Floyd për mbi 8 minuta. Floyd 46 vjeç dyshohej se ka qarkulluar një kartëmonedhë 20$ fallco. Ai u gjend pa ndjenja kur mbërriti ambulanca, dhe u shpall i vdekur disa orë më vonë. Zemërimi i qytetarëve ka qenë i menjëhershëm në Mineapolis, ku protestuesit i vunë zjarrin ndërtesave në disa qytete të këtij shteti. Oficeri i policisë u shkarkua dhe mbi të rëndojnë…

Lexo më tepër

Elon Musk i nevojiten 10,000 raketa për të bombarduar Marsin

Njerëzimit do ti duhen mbi 10,000 raketa për të bombarduar Marsin dhe kthyer atë në një planet më të jetueshëm për njerëzit. Elon Musk sipërmarrësi teknologjik i cili ka shprehur dhe më parë dëshirën e tij për të Tokëformuar Marsin sugjeroj se stoku i madhë i armëve që nevojiten për këtë projekt nuk është një problem i madh. Musk ka përshkruar më parë perspektivën epërdorimit të armëve për të çliruar dioksidin e karbonit të depozituar në brëndësi të terrenit të Marsit, dhe do i mundësonte njerëzve të lëviznin rreth planetit…

Lexo më tepër

10 arsye pse duhet rrëzuar kjo qeveri sa më shpejt përpara zgjedhjeve

1. Dhuna e pajustifikuar e policisë politike. Policia tashmë ka humbur përfundimisht qëllimin e ekzistencës së saj nga mbrojtëse dhe në shërbim të qytetarëve ajo është kthyet në shërbim të politikës dhe mbrojtëse të interesave kriminale dhe antiligjore. Dhuna policore ka arritur kulmin tashmë nuk pyesin as nëse je 15 vjeç as nëse je femër as nëse je i moshuar apo gazetar në detyrë, policia sillet si vagabonde dhe të kujton grup të strukturuar kriminal. Ajo tahsmë është bërë e plotfuqishme dhe arrin deri aty ku mund ti futet çdo…

Lexo më tepër

U rrëzua simboli i fundit i lirisë dhe demokracisë në vënd

Krìmì i ndodhur në ditën e fundit të gjendjes së jashtëzakonshme, ka vetëm një autor, atë që si personazhet e romaneve më të çmendura të këtij zhanri e planifikoi atë prej 22 vjetësh. Pavaësisht se në këtë histori kanë hyrë dhe kanë dalë shumë figura të njohura, nga Violeta Manushi tek Pandi Majko, nga Robert Ndrenika te Maks Velo, nga Aurel Plasari tek shërbyes të pështirë si Agron Hysenlliu e Erion Veliaj, autori dhe projektuesi i māsakrës mbetet vetëm një. Por sado perfid, i sofisttikuar dhe gjatë gjithë dy dekadave…

Lexo më tepër

Tinder-i pritet të bëj ndryshimin e madh së shpejti në platformën e saj

Aplikacioni më i famshëm për “dating” me miliona përdorues në të gjithë botën pregatitet për një ndryshim gjigand. Siç deklaroj kompania e krijimit të Tinder, do shtohet mundësia për videotelefonatë midis përdoruesve brënda ketij viti. Kjo behet për arsye që të mbyllen profilet fallco, në mënyrë qpërdoruesit të shohin njëri tjetrin live virtualisht përpara se të takohen fizikisht. Për shkak të pandemisë Tinder shënon rekord për numrin e “swipes”. Femrat nën 30 vjeç rritën swipes e përditshme me 37% në krahasim me Shkurtin. Përfaqësues të kompanise bën këtë deklaratë: Ndërkohë…

Lexo më tepër

Raporti i Këshillit të Europës për median alarmon për fundosjen e fjalës së lirë në Shqipëri

Raporti vjetor i Platformës së Këshillit të Europës për të Promovuar dhe Mbrojtur Gazetarinë dhe Sigurinë e Gazetarëve (2020), ka shpalosur problematikat dhe sulmet e shumta ndaj gazetarëve në Shqipëri. Në raport identifikohen tentativa për censurë online, mbyllja e emisioneve “Të Paekspozuarit” dhe “A Show” si edhe shpifjet ndaj gazetarëve dhe fushatat linçuese ndaj tyre. Pjesë nga Raporti: 34 alarme në 11 vende në lidhje me dhunën kundër ose pengimin e gazetarëve gjatë protestave, tubimeve dhe ngjarjeve të tjera publike.  Ato përfshijnë sulme fizike ndaj gazetarëve, shkatërrim të pajisjeve profesionale dhe arrestime…

Lexo më tepër

Nga Artan Fuga, 11 pyetje mbi vendimin për Teatrin Kombëtar: Të bëhet referendum

Pas vendimit të qeverisë për t’i kaluar Bashkisë së Tiranës pronësinë e truallit të Teatrit Kombëtar, akademiku Artan Fuga kërkon referendum lokal për këtë çështje. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga parashtron 11 pyetje për çështjen e Teatrit. Midis të tjerash, ai shkruan nëse me këtë vendim Rama, synon që Veliaj të dështojë apo të fitojë, ndërsa pyet opozitën se pse nuk kërkon referendum. Postimi i plotë: Referendum lokal për Tetarin Kombëtar Mjaft me caraca! Për vendimin e Këshillit të Ministrave datë 8 maj 2020 për kalimin në pronësi…

Lexo më tepër