The economist: Autokratët e shohin katastrofën si mundësi

Vëmendja e tërë botës është tek covid-19. Ndoshta ishte një rastësi që Kina zgjodhi këtë moment për të forcuar kontrollin e saj rreth shkëmbinjve të kontestuar në Detin e Kinës së Jugut, të arrestojë demokratët më të shquar në Hong Kong dhe të shqyejë një vrimë në Ligjin Themelor të Hong Kongut. Por mbase jo. Sunduesit kudo e kanë kuptuar që tani është koha e përkryer për të bërë gjëra të egra, të sigurta në njohurinë që pjesa tjetër e botës mezi do t’i vërejë. Shumë njerëz po shfrytëzojnë pandeminë…

Lexo më tepër

Ja kush i shkakton dritat misterioze në qiell natën

Kanë kaluar jo pa obzervim objekte të ndritura që lëvizin në vijë të drejt me njëra tjetrën në qiell natën, fenomen ky i cili ka habitur dhe shqetësuar shumë njerëz në mbarë botën përfshijë edhe në Shqipëri. Por mos t’ju shkoj mëndja në një situatë të pushtimit alien, janë satelitët Starlink të lëshuar nga SpaceX për të transmetuar internet satelitor, ndriçimi i tyre vjen nga reflektimi i rrezeve të diellit në panelet diellore. Në këto momente ekzistojnë 422 satelita Starlink në orbitën rreth Tokës. Shqetësimet dhe vërejtjet e austronautëve vazhdojn,…

Lexo më tepër

Kompanitë celulare japin internet falas me pagesë

Kryeministri dje premtoj internet falas për të gjithë qytetaret, donëse kompanitë celulare duhet të vetsolidarizoheshin duke marrë shkas nga situata aktuale e koronavirusit duke u dhuruar qytetarëve njësi komunikimi ashtu siç kanë bërë vendet fqinje. Por realisht nuk ndoshi kështu kompanitë njëzëri nuk kanë ndërmend të lëshojn asgjë pa para, përkundrazi përfitojnë nga situata kur të gjithë kanë nevojë të komunikojnë me të dashurit dhe të afërmit e tyre në pamundësi për ti takuar nga afër, risia e tyre është “promocioni” i ri me 50% më shumë internet për blerjen…

Lexo më tepër

Bill Gates: sa mund të zgjasë ‘izolimi’ nga Koronavirusi

Gates, fondacioni i të cilit vuri në dispozicion $100 milion për të ndihmuar në cështjen e COVID-19, nëpërmjet eventit Ask Me Anything iu përgjigj pyetjeve në lidhje me situatën aktuale për distancimin social, vaksinat dhe falimentimin e ekonomisë. Bill Gates, i cili javën e kaluar deklaroj tërheqjen e tij nga bordi i Microsoft-it për ti kushtuar më shumë kohë filantropisë, u shpreh të Mërkurën se paralizimi i shoqërisë nga koronavirusi mund të zgjase diku në 10 Javë– nëse gjërat shkojnë mirë. “Nëse një shtet punon mirë duke testuar sa më…

Lexo më tepër

E gjithë bota është në luftë

Nga Hans-Werner Sinn Vendet perëndimore po hapin më në fund sytë para shkallës së gjerë të krizës që ka shkaktuar COVID-19 dhe tani duhet të ndërmarrin masa të gjera. Të gjitha vendet duhet të ndjekin shembullin e Kinës në përballjen me koronavirusin me të gjitha burimet e disponueshme. Ata duhet të mësojnë gjithashtu nga Gjermania përsa i takon menaxhimit të pasojave ekonomike. Lufta kundër COVID-19, është një luftë e mirfilltë. Kina duket se e ka fituar betejën e parë. Hong Kongu, Tajvani, Singapori dhe Japonia, kanë pasur gjithashtu suksese të…

Lexo më tepër

Sa kohë mund të mbijhetojë COVID-19 në sipërfaqet dhe në ajër.

Trasmetimi i koronavirusit covid-19 ka vënë në vështirësi shkencëtarët. Shumë viruse dhe mikrobe mund të mbijetojnë për një kohë në sipërfaqe të ndryshme, përcaktimi i kësaj kohe është thelbësore për të kuptuar shpërndarjen e tij. Kështu shkencëtar nga SHBA provuan materiale të zakonshme që ndodhen në çdo shtëpi dhe ambient për të konkluduar sa është koha që virusi mund të mbahet gjallë dhe publikuan rezultatet e tyre në MIT Technology Review. Sipas vëzhgimeve koronavirusi mund të mbijetojë për më shumë kohë në materialet plastike dhe në çelik, deri në 3…

Lexo më tepër

Mjeku Italian shpjegon pse në Itali ka më shumë të vdekur se në Kinë nga koronavirusi

Mjeku italian, Giulio Tarro, në një lidhje direkte për emisionin “Tempora” në RTV Ora u shpreh se Italia vijon të jetë në fazën e rritjes të të prekurve nga koronavirusi. Sipas tij, vdekshmëria në këtë vend do të jetë në nivelin e 10% të personave të infektuar. Giulio Tarro: Faleminderit për kërkesën e informacionit. Sot jemi ende në fazën e rritjes të të prekurve, kemi një numër të konsiderueshëm të personave që shtrohen në spital. Kemi dhe ata që shërohen, por kemi dhe viktima që krahasuar me numrin e atyre…

Lexo më tepër

Si është të kesh dhe të marrësh veten nga Koronavirusi

Telenovela e koronavisusit vazhdon të përhapet në të gjithë botën me 127.863 raste dhe 4.718 vdekje deri në momentin e këtij artikulli. Organizata Botërore e Shëndetit e shpalli zyrtarisht pandemi. Një nga shtetet më të prekura është Korea e Jugut, e cila është dhe me numrin më të lartë të të infektuarve jashtë Kinës. Shumë veta janë të shqetësuar për këtë armik të padukshëm, megjithëse qeveria e Koresë ka arritur të mbaj shkallën e fatalitetit në minimum. Data 9 Mars shënoj ditën kur pjesa më e madhe e rasteve të…

Lexo më tepër

Fjalimi brilant i Adi Krasta në Teatrin Kombëtar në “një përpjekje për të kuptuar maninë për të prishur”

Moderatori Adi Krasta është ngjitur sot në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë për të mbajtur një monolog lidhur me kauzën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Krasta është kundër prishjes së Teatrit dhe si një kritikues i njohur i qeverisë aktuale ka hedhur akuza mbi të se do të grabisë pronën mbi ku ndodhet Teatrit Kombëtar por nuk ka argument dhe as kohë. Monologu i plotë i Krastës: “Që nga koha kur u mendua gabimisht se shoqëria civile korri një fitore të madhe kundër sjelljes së plehrave kimike në fillim të…

Lexo më tepër

Liga e kombeve, njihuni me kundërshtarët dhe datat e takimeve të kuqezinjve

Ditën e sotme, pasi është hedhur shorti për ndarjen në grupe të 55 skuadrave përfaqësuese që garojnë në katër ligat e Kupës së Kombeve, ku Shqipëria u vendos në Grupin 4 të Ligës C sëbashku me Bjellorusinë, Lituaninë dhe Kazakistanin, është vendosur dhe kalendari. Federatat përkatëse u takuan ndërmjet tyre dhe përcaktuan rendin e ndeshjeve. Shqipëria do ta fillojë garën kualifikuese më 4 Shtator 2020 ndaj Bjellorusisë në transfertë dhe do ta përfundojë fazën e grupeve në 15 Nëntor ndaj Bjellrususë në shtëpi. Grupi 4: Ndeshja e parë, 4 Shtator…

Lexo më tepër