Rregullat e reja për rihapjen e bareve pishinave dhe ambienteve të mbyllura

Duke filluar nga data 1 tetor bar-kafet, restorantet dhe pishinat do të mund të ushtrojnë aktivitetin e tyre edhe në ambientet e brendshme, pas disa muajsh të mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit.Vendimi është marrë në Komitetin Teknik të Ekspertëve, ku thuhet se hapja e këtyre bizneseve në ambientet e mbyllura do të shoqërohet dhe me një protokoll masash, që do duhet të zbatohen në mënyrë rigoroze. Ministria e Shëndetësisë publikoi udhëzuesin për masat higjieno-sanitare, që do të duhet të zbatohen nga baret, restorantet dhe pishinat. Sa u takon…

Lexo më tepër

10 arsye pse duhet rrëzuar kjo qeveri sa më shpejt përpara zgjedhjeve

1. Dhuna e pajustifikuar e policisë politike. Policia tashmë ka humbur përfundimisht qëllimin e ekzistencës së saj nga mbrojtëse dhe në shërbim të qytetarëve ajo është kthyet në shërbim të politikës dhe mbrojtëse të interesave kriminale dhe antiligjore. Dhuna policore ka arritur kulmin tashmë nuk pyesin as nëse je 15 vjeç as nëse je femër as nëse je i moshuar apo gazetar në detyrë, policia sillet si vagabonde dhe të kujton grup të strukturuar kriminal. Ajo tahsmë është bërë e plotfuqishme dhe arrin deri aty ku mund ti futet çdo…

Lexo më tepër

U rrëzua simboli i fundit i lirisë dhe demokracisë në vënd

Krìmì i ndodhur në ditën e fundit të gjendjes së jashtëzakonshme, ka vetëm një autor, atë që si personazhet e romaneve më të çmendura të këtij zhanri e planifikoi atë prej 22 vjetësh. Pavaësisht se në këtë histori kanë hyrë dhe kanë dalë shumë figura të njohura, nga Violeta Manushi tek Pandi Majko, nga Robert Ndrenika te Maks Velo, nga Aurel Plasari tek shërbyes të pështirë si Agron Hysenlliu e Erion Veliaj, autori dhe projektuesi i māsakrës mbetet vetëm një. Por sado perfid, i sofisttikuar dhe gjatë gjithë dy dekadave…

Lexo më tepër

Raporti i Këshillit të Europës për median alarmon për fundosjen e fjalës së lirë në Shqipëri

Raporti vjetor i Platformës së Këshillit të Europës për të Promovuar dhe Mbrojtur Gazetarinë dhe Sigurinë e Gazetarëve (2020), ka shpalosur problematikat dhe sulmet e shumta ndaj gazetarëve në Shqipëri. Në raport identifikohen tentativa për censurë online, mbyllja e emisioneve “Të Paekspozuarit” dhe “A Show” si edhe shpifjet ndaj gazetarëve dhe fushatat linçuese ndaj tyre. Pjesë nga Raporti: 34 alarme në 11 vende në lidhje me dhunën kundër ose pengimin e gazetarëve gjatë protestave, tubimeve dhe ngjarjeve të tjera publike.  Ato përfshijnë sulme fizike ndaj gazetarëve, shkatërrim të pajisjeve profesionale dhe arrestime…

Lexo më tepër

Nga Artan Fuga, 11 pyetje mbi vendimin për Teatrin Kombëtar: Të bëhet referendum

Pas vendimit të qeverisë për t’i kaluar Bashkisë së Tiranës pronësinë e truallit të Teatrit Kombëtar, akademiku Artan Fuga kërkon referendum lokal për këtë çështje. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga parashtron 11 pyetje për çështjen e Teatrit. Midis të tjerash, ai shkruan nëse me këtë vendim Rama, synon që Veliaj të dështojë apo të fitojë, ndërsa pyet opozitën se pse nuk kërkon referendum. Postimi i plotë: Referendum lokal për Tetarin Kombëtar Mjaft me caraca! Për vendimin e Këshillit të Ministrave datë 8 maj 2020 për kalimin në pronësi…

Lexo më tepër

Kompanitë celulare japin internet falas me pagesë

Kryeministri dje premtoj internet falas për të gjithë qytetaret, donëse kompanitë celulare duhet të vetsolidarizoheshin duke marrë shkas nga situata aktuale e koronavirusit duke u dhuruar qytetarëve njësi komunikimi ashtu siç kanë bërë vendet fqinje. Por realisht nuk ndoshi kështu kompanitë njëzëri nuk kanë ndërmend të lëshojn asgjë pa para, përkundrazi përfitojnë nga situata kur të gjithë kanë nevojë të komunikojnë me të dashurit dhe të afërmit e tyre në pamundësi për ti takuar nga afër, risia e tyre është “promocioni” i ri me 50% më shumë internet për blerjen…

Lexo më tepër

Bill Gates: sa mund të zgjasë ‘izolimi’ nga Koronavirusi

Gates, fondacioni i të cilit vuri në dispozicion $100 milion për të ndihmuar në cështjen e COVID-19, nëpërmjet eventit Ask Me Anything iu përgjigj pyetjeve në lidhje me situatën aktuale për distancimin social, vaksinat dhe falimentimin e ekonomisë. Bill Gates, i cili javën e kaluar deklaroj tërheqjen e tij nga bordi i Microsoft-it për ti kushtuar më shumë kohë filantropisë, u shpreh të Mërkurën se paralizimi i shoqërisë nga koronavirusi mund të zgjase diku në 10 Javë– nëse gjërat shkojnë mirë. “Nëse një shtet punon mirë duke testuar sa më…

Lexo më tepër

Mjeku Italian shpjegon pse në Itali ka më shumë të vdekur se në Kinë nga koronavirusi

Mjeku italian, Giulio Tarro, në një lidhje direkte për emisionin “Tempora” në RTV Ora u shpreh se Italia vijon të jetë në fazën e rritjes të të prekurve nga koronavirusi. Sipas tij, vdekshmëria në këtë vend do të jetë në nivelin e 10% të personave të infektuar. Giulio Tarro: Faleminderit për kërkesën e informacionit. Sot jemi ende në fazën e rritjes të të prekurve, kemi një numër të konsiderueshëm të personave që shtrohen në spital. Kemi dhe ata që shërohen, por kemi dhe viktima që krahasuar me numrin e atyre…

Lexo më tepër

Si është të kesh dhe të marrësh veten nga Koronavirusi

Telenovela e koronavisusit vazhdon të përhapet në të gjithë botën me 127.863 raste dhe 4.718 vdekje deri në momentin e këtij artikulli. Organizata Botërore e Shëndetit e shpalli zyrtarisht pandemi. Një nga shtetet më të prekura është Korea e Jugut, e cila është dhe me numrin më të lartë të të infektuarve jashtë Kinës. Shumë veta janë të shqetësuar për këtë armik të padukshëm, megjithëse qeveria e Koresë ka arritur të mbaj shkallën e fatalitetit në minimum. Data 9 Mars shënoj ditën kur pjesa më e madhe e rasteve të…

Lexo më tepër

Fjalimi brilant i Adi Krasta në Teatrin Kombëtar në “një përpjekje për të kuptuar maninë për të prishur”

Moderatori Adi Krasta është ngjitur sot në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë për të mbajtur një monolog lidhur me kauzën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Krasta është kundër prishjes së Teatrit dhe si një kritikues i njohur i qeverisë aktuale ka hedhur akuza mbi të se do të grabisë pronën mbi ku ndodhet Teatrit Kombëtar por nuk ka argument dhe as kohë. Monologu i plotë i Krastës: “Që nga koha kur u mendua gabimisht se shoqëria civile korri një fitore të madhe kundër sjelljes së plehrave kimike në fillim të…

Lexo më tepër