Kronologjia: Si George Floyd humbi jetën në Mineapolis (Video)

Më 25 Maj në Mineapolis shtetasi afrikanoamerikan George Floyd u pa i arrestuar në pranga nga një polic i cili mbante gjurin e tij mbi qafën e Floyd për mbi 8 minuta. Floyd 46 vjeç dyshohej se ka qarkulluar një kartëmonedhë 20$ fallco. Ai u gjend pa ndjenja kur mbërriti ambulanca, dhe u shpall i vdekur disa orë më vonë. Zemërimi i qytetarëve ka qenë i menjëhershëm në Mineapolis, ku protestuesit i vunë zjarrin ndërtesave në disa qytete të këtij shteti. Oficeri i policisë u shkarkua dhe mbi të rëndojnë…

Lexo më tepër

Tinder-i pritet të bëj ndryshimin e madh së shpejti në platformën e saj

Aplikacioni më i famshëm për “dating” me miliona përdorues në të gjithë botën pregatitet për një ndryshim gjigand. Siç deklaroj kompania e krijimit të Tinder, do shtohet mundësia për videotelefonatë midis përdoruesve brënda ketij viti. Kjo behet për arsye që të mbyllen profilet fallco, në mënyrë qpërdoruesit të shohin njëri tjetrin live virtualisht përpara se të takohen fizikisht. Për shkak të pandemisë Tinder shënon rekord për numrin e “swipes”. Femrat nën 30 vjeç rritën swipes e përditshme me 37% në krahasim me Shkurtin. Përfaqësues të kompanise bën këtë deklaratë: Ndërkohë…

Lexo më tepër

The economist: Autokratët e shohin katastrofën si mundësi

Vëmendja e tërë botës është tek covid-19. Ndoshta ishte një rastësi që Kina zgjodhi këtë moment për të forcuar kontrollin e saj rreth shkëmbinjve të kontestuar në Detin e Kinës së Jugut, të arrestojë demokratët më të shquar në Hong Kong dhe të shqyejë një vrimë në Ligjin Themelor të Hong Kongut. Por mbase jo. Sunduesit kudo e kanë kuptuar që tani është koha e përkryer për të bërë gjëra të egra, të sigurta në njohurinë që pjesa tjetër e botës mezi do t’i vërejë. Shumë njerëz po shfrytëzojnë pandeminë…

Lexo më tepër

Ja kush i shkakton dritat misterioze në qiell natën

Kanë kaluar jo pa obzervim objekte të ndritura që lëvizin në vijë të drejt me njëra tjetrën në qiell natën, fenomen ky i cili ka habitur dhe shqetësuar shumë njerëz në mbarë botën përfshijë edhe në Shqipëri. Por mos t’ju shkoj mëndja në një situatë të pushtimit alien, janë satelitët Starlink të lëshuar nga SpaceX për të transmetuar internet satelitor, ndriçimi i tyre vjen nga reflektimi i rrezeve të diellit në panelet diellore. Në këto momente ekzistojnë 422 satelita Starlink në orbitën rreth Tokës. Shqetësimet dhe vërejtjet e austronautëve vazhdojn,…

Lexo më tepër

Bill Gates: sa mund të zgjasë ‘izolimi’ nga Koronavirusi

Gates, fondacioni i të cilit vuri në dispozicion $100 milion për të ndihmuar në cështjen e COVID-19, nëpërmjet eventit Ask Me Anything iu përgjigj pyetjeve në lidhje me situatën aktuale për distancimin social, vaksinat dhe falimentimin e ekonomisë. Bill Gates, i cili javën e kaluar deklaroj tërheqjen e tij nga bordi i Microsoft-it për ti kushtuar më shumë kohë filantropisë, u shpreh të Mërkurën se paralizimi i shoqërisë nga koronavirusi mund të zgjase diku në 10 Javë– nëse gjërat shkojnë mirë. “Nëse një shtet punon mirë duke testuar sa më…

Lexo më tepër

E gjithë bota është në luftë

Nga Hans-Werner Sinn Vendet perëndimore po hapin më në fund sytë para shkallës së gjerë të krizës që ka shkaktuar COVID-19 dhe tani duhet të ndërmarrin masa të gjera. Të gjitha vendet duhet të ndjekin shembullin e Kinës në përballjen me koronavirusin me të gjitha burimet e disponueshme. Ata duhet të mësojnë gjithashtu nga Gjermania përsa i takon menaxhimit të pasojave ekonomike. Lufta kundër COVID-19, është një luftë e mirfilltë. Kina duket se e ka fituar betejën e parë. Hong Kongu, Tajvani, Singapori dhe Japonia, kanë pasur gjithashtu suksese të…

Lexo më tepër

Sa kohë mund të mbijhetojë COVID-19 në sipërfaqet dhe në ajër.

Trasmetimi i koronavirusit covid-19 ka vënë në vështirësi shkencëtarët. Shumë viruse dhe mikrobe mund të mbijetojnë për një kohë në sipërfaqe të ndryshme, përcaktimi i kësaj kohe është thelbësore për të kuptuar shpërndarjen e tij. Kështu shkencëtar nga SHBA provuan materiale të zakonshme që ndodhen në çdo shtëpi dhe ambient për të konkluduar sa është koha që virusi mund të mbahet gjallë dhe publikuan rezultatet e tyre në MIT Technology Review. Sipas vëzhgimeve koronavirusi mund të mbijetojë për më shumë kohë në materialet plastike dhe në çelik, deri në 3…

Lexo më tepër

Mjeku Italian shpjegon pse në Itali ka më shumë të vdekur se në Kinë nga koronavirusi

Mjeku italian, Giulio Tarro, në një lidhje direkte për emisionin “Tempora” në RTV Ora u shpreh se Italia vijon të jetë në fazën e rritjes të të prekurve nga koronavirusi. Sipas tij, vdekshmëria në këtë vend do të jetë në nivelin e 10% të personave të infektuar. Giulio Tarro: Faleminderit për kërkesën e informacionit. Sot jemi ende në fazën e rritjes të të prekurve, kemi një numër të konsiderueshëm të personave që shtrohen në spital. Kemi dhe ata që shërohen, por kemi dhe viktima që krahasuar me numrin e atyre…

Lexo më tepër

Si është të kesh dhe të marrësh veten nga Koronavirusi

Telenovela e koronavisusit vazhdon të përhapet në të gjithë botën me 127.863 raste dhe 4.718 vdekje deri në momentin e këtij artikulli. Organizata Botërore e Shëndetit e shpalli zyrtarisht pandemi. Një nga shtetet më të prekura është Korea e Jugut, e cila është dhe me numrin më të lartë të të infektuarve jashtë Kinës. Shumë veta janë të shqetësuar për këtë armik të padukshëm, megjithëse qeveria e Koresë ka arritur të mbaj shkallën e fatalitetit në minimum. Data 9 Mars shënoj ditën kur pjesa më e madhe e rasteve të…

Lexo më tepër

Netfix fitime të mëdha nga epidemia e koronavirus

Sipas ekspertëve të tregut ekonomik “Netflix”-i është një prej kompanive që ka “përfituar” më shumë nga frika e përhapjes së Coronavirus-it. Virusi, epiqendra e të cilit është në Wuhan të Kinës, po përhapet me shpejtësi në të katër kontinentet, me mijëra të infektuar në shumë shtete dhe me mbi 2800 viktima. Epidemia paraqet “rrezik të madh” në nivel global sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Megjithatë një prej kompanive që ka pësuar rritje gjatë kësaj kohe në tregjet financiare është pikërisht “Netflix”. Eksertët e “BMO Capital Market”, thanë se platforma e…

Lexo më tepër