Sa kohë mund të mbijhetojë COVID-19 në sipërfaqet dhe në ajër.

Trasmetimi i koronavirusit covid-19 ka vënë në vështirësi shkencëtarët. Shumë viruse dhe mikrobe mund të mbijetojnë për një kohë në sipërfaqe të ndryshme, përcaktimi i kësaj kohe është thelbësore për të kuptuar shpërndarjen e tij. Kështu shkencëtar nga SHBA provuan materiale të zakonshme që ndodhen në çdo shtëpi dhe ambient për të konkluduar sa është koha që virusi mund të mbahet gjallë dhe publikuan rezultatet e tyre në MIT Technology Review. Sipas vëzhgimeve koronavirusi mund të mbijetojë për më shumë kohë në materialet plastike dhe në çelik, deri në 3…

Lexo më tepër

Fjalimi brilant i Adi Krasta në Teatrin Kombëtar në “një përpjekje për të kuptuar maninë për të prishur”

Moderatori Adi Krasta është ngjitur sot në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë për të mbajtur një monolog lidhur me kauzën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Krasta është kundër prishjes së Teatrit dhe si një kritikues i njohur i qeverisë aktuale ka hedhur akuza mbi të se do të grabisë pronën mbi ku ndodhet Teatrit Kombëtar por nuk ka argument dhe as kohë. Monologu i plotë i Krastës: “Që nga koha kur u mendua gabimisht se shoqëria civile korri një fitore të madhe kundër sjelljes së plehrave kimike në fillim të…

Lexo më tepër

Steven Spielberg jep dorëheqjen nga filmi i ri Indiana Jones 5

Së fundmi u konfirmua lajmi se filmi i ri Indiana Jones 5 do jetë një vazhdimi i aventurës legjendare të doktor Indiana Jones dhe jo thjeshtë nje rikrijim. Fillimisht filmi ishte planifikuar të qarkullonte nëpër kinemat në vitin 2019, por siç janë zhvilluar ngjarjet filmi me shumë mundësi do mbërrij në 2021. Arsyeja (ndoshta) është se rregjizori ikonë Steven Spielberg ka vendosur të largohet nga karrigja e tij për tja lenë vendin një të riu duke u bërë i pari film Indiana Jones ku Spilberg do mungoj. Flitet se rregjizori…

Lexo më tepër

Oscars 2020: Eminem përformon live këngën e tij që i dhuroj statujën Oscar para 18 vitesh

Atë që askush nuk do mund ta parashikonte në mbrëmjen e çmimeve Oscars, ishte të shikonte Eminem-in të performonte live në skenën e Dolby Theater në Los Angelos këngen e tij legjendare Lose Yourself E gjithë salla u ngrit në këmbë për ta duartrokitur, të gjithë dukeshin qartë të surprizuar nga kjo “vizitë”. Kënga Lose Yourself qarkulloj për herë të pare më 22 Tetor 2002 dhe ishte kolona zanore e filmit 8 Mile. Lose Yourself u bë kënga e parë Rap që fitoj çmimin Oscar për këngën më të mirë…

Lexo më tepër

Oscars 2020: lista e fituesve

Edicioni i 92-të i çmimeve Oscars u zhvillua sot në mbrëmje, parashikimet tashmë i përkasin të kaluarës, yjet e holliwood-it shkelën mbi tapetin e kuq, kjo natë i përket aktorëve, regjizorëve dhe artistëve që na dhuruar çaste magjike me krijimtarin e tyre artistike. Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer më shumë çmime. Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern. Pa humbur kohë këto…

Lexo më tepër

Nata e cmimeve Golden Globes 2020

Edicioni i 77-të i festivalit të cmimeve Golden Globes u zhvillua mbrëmjen e së dielës, prezantuesi për të pestën herë rradhazi ishte Ricky Gervais. Ai paralajmëroj publikun se do tregohej njësoj i ashpër me ta siç është treguar gjithmon, dhe i rikujtoj atyre se ishin thjesht shaka dhe mos ti merrnin aq seriozisht. Ishte studio Netflix ajo që dominoj festivalin e cila mori 34 nominime për kategoritë e filmave dhe serialeve. Filmi më i mirë u votua filmi “1917” me tematik luftën e parë botërore, filmi Joker fitoj cmimin për…

Lexo më tepër

Historia e Santa Klaus-it ose Babagjyshit të vitit të ri.

Santa Claus – Ose siç quhet ndryshe si Shën Nikolla ka një histori të gjatë në traditën e krishtlidjes. Sot nga shumë njerëz ai portretizohet si një plakush i qeshur i veshur me të kuqe që sjell gëzim dhe dhurata te fëmijet e vegjël që janë sjell mirë në festat e krishtlindjeve, por historia e tij daton që në shekullin e 3-të kur shën Nikolla ecte mbi tokë dhe u bë shejntori i fëmijëve.  Legjenda e Santa Klaus-it lidhet ngushtë me një  murg te quajtur Shën Nikolla. Besohet se shën…

Lexo më tepër

Filmat me te bukur te 2019-tes

Nderkohe qe na ndajne vetem disa ore nga lenia pas e vitit 2019, ja vlen te kujtojme filmat qe kane lene pas studiot kinematografike per kete vit nga te gjitha zhanrat kemi perzgjedhur disa nga filmat me te bukur dhe me te vleresuar nga kritiket te cilat ja vlen ti ndiqni nese nuk e keni bere ende.   Parasite Parasite eshte nje film aziatik i tipit dram-thriler, behet fjale per nje familje te papunesh te cilet me ane te dokumentave te fallsifikuara dhe genjeshtrave fillojn pune ne nje familje pasanikesh. …

Lexo më tepër

Foto te rralla, protesta e ’91

Thirrja e sindikatave të pavarura më 19 shkurt 1991, për protestë masive nëse nuk plotësoheshin kushtet e studentëve të Universitetit të Tiranës, (28 vjet më vonë – historia duket sikur përsërit vetveten) do shënonte fillimin e demonstrimeve më të mëdha antikomuniste në Shqipëri. Një ditë më vonë kryeqyteti do të kthehej në një shesh beteje dhe në rrugë dolën tanket. Turma ishte nisur për te Blloku i udhëheqjes komuniste, por u zmbraps edhe pas thirrjeve të arkeologut Neritan Ceka. Kjo nuk i ndaloi protestuesit, të bënin atë që shumica as…

Lexo më tepër

Cfare i shkruajti Ajnshtajni te bies per Zotin.

Albert Ajnshtajni u lind më 14 mars të vitit 1879. Ai është një nga fizikanët dhe shkencëtarët e njohur në të gjithë botën. Ka qenë fitues i çmimit Nobel në vitin 1921 ndërsa ka pasur 3 nënshtetësi, atë gjermane, zvicerane dhe amerikane. Thuhet se koeficienti i dijes së trurit të Ajnshtajnit është 165. Ajnshtajni vdiq në Princeton të Neë Jersey, më 18 prill të vitit 1955 në moshën 76-vjeçare. Më poshtë është letra e famshme që Ajnshtajni i shkroi vajzës së tij. LETRA “Kur propozova teorinë e relativitetit shumë pak…

Lexo më tepër