10 shenja të dështimit kardiak që nuk duhet të neglizhoni, sipas kardiologëve

Arresti kardiak ndodh kur ndjejmë nje dhimbje të fortë dhe të befasishme në kraharor dhe që gradualisht transferohet përgjatë trupit tonë deri te duart. Por ekzistojnë shenja paralajmëruese që lidhen me sistemin kardiovaskular të cilat i kemi anashkaluar dhe nuk i kemi identifikuar si të lidhura me zemrën. Ndryshe nga arresti kardiak, dështimi ose avaria e zemrës ndodh gradualisht dhe njerëzit e keqkuptojnë me simptoma të tjera si lodhje fizike ose mostretje të ushqimit.  Robert Greenfield, M.D., kardiolog në MemorialCare Heart & Vascular Institute, Fountain Valley, Calif thotë: “Sa më…

Lexo më tepër

Mënyra më e mirë për të skuqur një vezë

“Veza është nje nga perlat e kuzhinës dhe e natyrës” shkruan shkencëtari ushqimor Harold McGee në librin e tij prej 800 faqesh On Food and Cooking , ku mbi 50 faqe i dedikohen vezës modeste, e cila përmendet në libër mbi 1,000 herë. Në çdo familje ekzistojnë mënyra të ndryshme të skuqjes së një veze ku çdo pjesëtar ka mënyrën e vet. Mamaja përshembull përdor tiganin e çelikut dhe pak vaj, motra përdor tiganin jongjitës dhe pak vaj ulliri, babai përdor tiganin prej hekuri dhe gjalp, kurse ka dhe nga ato…

Lexo më tepër

4 ushqime anti-inflamatore që do shkrijnë dhjamin e stomakut tuaj sipas ekspertëve

Në qoftë se keni mision të humbisni peshë, përzgjedhja e ushqimeve të shëndetshme për ju është e vështirë. Ekzistojnë mijëra mundësi zgjedhjeje ku në shumicën e rasteve ju dergojnë në rrugën e gabuar. Fatmirësisht ekspertët e shëndetit kanë për ju këshillat më të mira për ushqimet që duhet të konsumoni për të arritur rezultatet që kërkoni për reduktimin e linjës së belit tuaj. Sipas eksperëve ekzistojnë shumë ushqime anti-inflamatore të cilat shkrijnë yndyrën në trupin tuaj. Ne kemi përzgjedhur katër përbërësit më kryesor që përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe çojnë në…

Lexo më tepër

Mirupafshim Shqipëri, unë po iki!

Nga Silvana Begaj Faik Konica: “Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët”. Mirupafshim Shqipëri! Unë po iki! Po lë familjen, po lë shokët e shoqet, po lë diellin, po lë kafen time të preferuar, po lë kujtimet dhe me to po lë dhe gjysmën time! Po e lë se do vi prapë ose se ndoshta do ta marr se s’dua të vi më! Mirupafshim Shqipëria ime! Po lë çdo…

Lexo më tepër

Doktori padit Apple per teknologjine e matjes se rrahjeve te zemres

Teknologjia e re e Apple watch per matjen e rrahjeve se zemres nepermjet pulsit ne kycin e dores ka shpetuar mjaft jete njerezish te cilet i jane drejtuar mjekut kur jane njoftuar nga pajisja e tyre se zemra e tyre nuk funksionon sic duhet. Punet per Apple nuk duken mire pasi tani duhet te perballen ne gjyq per shkak te padise se bere nga Dr. Joseph Wiesel nga univesiteti i New York-ut, i cili pretendon se Apple i “vodhi” atij idene e kesaj teknologjie. Wiesel ne vitin 2016 ka depozituar…

Lexo më tepër

Playstation 5 prezantohet ne Janar 2020?

Deri ne keto momente informacione per zyrtarizimin e Playstation 5 jane te pakta, gjerat duken se do ndryshojne me shpalljen e deklarates se Sony pjesemarrjen e saj ne panairin Consumer Electronics Show 2020 ose CES2020 e cila do zhvillohet ne 6 Janar 2020 ne Las Vegas Ne CES2020 Sony do paraqesi per here te pare vizionin e saj per te ardhmen e video lojrave duke nderthurur teknologjine dhe kreativitetin si kurre me pare, duke na dhene ndjesi dhe emocione te reja. Nga vete deklarata e saj instiktet te cojne ne…

Lexo më tepër

Filmat me te bukur te 2019-tes

Nderkohe qe na ndajne vetem disa ore nga lenia pas e vitit 2019, ja vlen te kujtojme filmat qe kane lene pas studiot kinematografike per kete vit nga te gjitha zhanrat kemi perzgjedhur disa nga filmat me te bukur dhe me te vleresuar nga kritiket te cilat ja vlen ti ndiqni nese nuk e keni bere ende.   Parasite Parasite eshte nje film aziatik i tipit dram-thriler, behet fjale per nje familje te papunesh te cilet me ane te dokumentave te fallsifikuara dhe genjeshtrave fillojn pune ne nje familje pasanikesh. …

Lexo më tepër

Si te kuroni dhimbjet artikulacionare ne menyra natyrale

Me ardhjen e dimrit shfaqen edhe dhimbjet e artikulacioneve ose nyjave, madje shpesh, kur na dhembin ato, mund të përcaktojmë edhe motin. Sa herë e kemi dëgjuar shprehjen “Më therin kockat, do të bjerë shi”? Por cilat janë mënyrat më natyrale për të zbutur dhimbjet e artikulacioneve dhe si t’i rigjenerojmë ato me anë të ushqimit dhe me metoda sa më natyrale? Dhimbjet e artikulacioneve janë shqetësimet më të zakonshme dhe më të nënvlerësuara. Në botë vuajnë më shumë se 300 milionë njerëz dhe ky numër është gjithmonë në rritje,…

Lexo më tepër

Mos perdorni telefonin kur jeni ne ashensor

Vendet në të cilat telefoni nuk duhet përdorur është makina dhe ashensori. Në këtë të fundit sinjali nuk është i fortë dhe mund të mos dëgjoheni mirë. Lidhja e dobët telefonike nuk është arsyeja e vetme pse nuk duhet të përdorni telefonin ndërkohë që ndodheni në ashensor apo në vende të tjera ku valët janë të dobëta. Kur telefoni celular nuk është në gjendje të marrë një sinjal të mirë nga stacioni bazë ose është jashtë rrezes, ai lëshon sinjalin e tij, që domethënë lëshon më shumë rrezatim, në mënyrë…

Lexo më tepër

Pyetjet me te shpeshta te bera nga meshkujt ne Google

Google – vendi ku bëni pyetjet tuaja, pa qenë nevoja të shqetësoheni se janë të çuditshme, qesharake, të zakonshme, të turpshme dhe jo vetëm. Pra, çfarë kërkojnë më së shumti njerëzit në Google kur bëhet fjalë për seksin? 1. Mungesa e seksit gjatë martesës “Martesë pa seks” dhe “pakënaqësi me seksin gjatë martesës” janë disa nga pyetjet më të shpeshta. 2. Burrat shqetësohen për madhësinë e penisit Në 10 pyetje që burrat bëjnë për penisin, 9 prej tyre lidhen me madhësinë. “Si ta bëj penisin më të madh” dhe “Pse…

Lexo më tepër