Investigimi i BIRN/ Paratë e pista “Gjithçka shndërrohet në ndërtesa”

Shqipëria ka bërë hapa pas në luftën kundër pastrimit të parave të lidhura me krimin e organizuar dhe korrupsionin, të cilat deformojnë tregun e pasurive të paluajtshme dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të vendit. Nga Klodiana Lala Kur Skënder Methasani mori në duar drejtimin e kompanisë së sekuestruar “Rens 2015” në Shkodër, borxhet ishin kapicë, punëtorët të stresuar dhe pulat ishin aq të vjetra, sa nuk prodhonin më vezë. Methasani nga Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara u caktua si administrator nga gjykata në nëntor 2019. Thuajse…

Lexo më tepër

10 arsye pse duhet rrëzuar kjo qeveri sa më shpejt përpara zgjedhjeve

1. Dhuna e pajustifikuar e policisë politike. Policia tashmë ka humbur përfundimisht qëllimin e ekzistencës së saj nga mbrojtëse dhe në shërbim të qytetarëve ajo është kthyet në shërbim të politikës dhe mbrojtëse të interesave kriminale dhe antiligjore. Dhuna policore ka arritur kulmin tashmë nuk pyesin as nëse je 15 vjeç as nëse je femër as nëse je i moshuar apo gazetar në detyrë, policia sillet si vagabonde dhe të kujton grup të strukturuar kriminal. Ajo tahsmë është bërë e plotfuqishme dhe arrin deri aty ku mund ti futet çdo…

Lexo më tepër

U rrëzua simboli i fundit i lirisë dhe demokracisë në vënd

Krìmì i ndodhur në ditën e fundit të gjendjes së jashtëzakonshme, ka vetëm një autor, atë që si personazhet e romaneve më të çmendura të këtij zhanri e planifikoi atë prej 22 vjetësh. Pavaësisht se në këtë histori kanë hyrë dhe kanë dalë shumë figura të njohura, nga Violeta Manushi tek Pandi Majko, nga Robert Ndrenika te Maks Velo, nga Aurel Plasari tek shërbyes të pështirë si Agron Hysenlliu e Erion Veliaj, autori dhe projektuesi i māsakrës mbetet vetëm një. Por sado perfid, i sofisttikuar dhe gjatë gjithë dy dekadave…

Lexo më tepër

Raporti i Këshillit të Europës për median alarmon për fundosjen e fjalës së lirë në Shqipëri

Raporti vjetor i Platformës së Këshillit të Europës për të Promovuar dhe Mbrojtur Gazetarinë dhe Sigurinë e Gazetarëve (2020), ka shpalosur problematikat dhe sulmet e shumta ndaj gazetarëve në Shqipëri. Në raport identifikohen tentativa për censurë online, mbyllja e emisioneve “Të Paekspozuarit” dhe “A Show” si edhe shpifjet ndaj gazetarëve dhe fushatat linçuese ndaj tyre. Pjesë nga Raporti: 34 alarme në 11 vende në lidhje me dhunën kundër ose pengimin e gazetarëve gjatë protestave, tubimeve dhe ngjarjeve të tjera publike.  Ato përfshijnë sulme fizike ndaj gazetarëve, shkatërrim të pajisjeve profesionale dhe arrestime…

Lexo më tepër

Nga Artan Fuga, 11 pyetje mbi vendimin për Teatrin Kombëtar: Të bëhet referendum

Pas vendimit të qeverisë për t’i kaluar Bashkisë së Tiranës pronësinë e truallit të Teatrit Kombëtar, akademiku Artan Fuga kërkon referendum lokal për këtë çështje. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga parashtron 11 pyetje për çështjen e Teatrit. Midis të tjerash, ai shkruan nëse me këtë vendim Rama, synon që Veliaj të dështojë apo të fitojë, ndërsa pyet opozitën se pse nuk kërkon referendum. Postimi i plotë: Referendum lokal për Tetarin Kombëtar Mjaft me caraca! Për vendimin e Këshillit të Ministrave datë 8 maj 2020 për kalimin në pronësi…

Lexo më tepër

The economist: Autokratët e shohin katastrofën si mundësi

Vëmendja e tërë botës është tek covid-19. Ndoshta ishte një rastësi që Kina zgjodhi këtë moment për të forcuar kontrollin e saj rreth shkëmbinjve të kontestuar në Detin e Kinës së Jugut, të arrestojë demokratët më të shquar në Hong Kong dhe të shqyejë një vrimë në Ligjin Themelor të Hong Kongut. Por mbase jo. Sunduesit kudo e kanë kuptuar që tani është koha e përkryer për të bërë gjëra të egra, të sigurta në njohurinë që pjesa tjetër e botës mezi do t’i vërejë. Shumë njerëz po shfrytëzojnë pandeminë…

Lexo më tepër

Fjalimi brilant i Adi Krasta në Teatrin Kombëtar në “një përpjekje për të kuptuar maninë për të prishur”

Moderatori Adi Krasta është ngjitur sot në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë për të mbajtur një monolog lidhur me kauzën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Krasta është kundër prishjes së Teatrit dhe si një kritikues i njohur i qeverisë aktuale ka hedhur akuza mbi të se do të grabisë pronën mbi ku ndodhet Teatrit Kombëtar por nuk ka argument dhe as kohë. Monologu i plotë i Krastës: “Që nga koha kur u mendua gabimisht se shoqëria civile korri një fitore të madhe kundër sjelljes së plehrave kimike në fillim të…

Lexo më tepër

Arrestohet pronari i UET, Henri Çili, mori 750 mijë euro në këmbim të lirisë së vrasësve

Arrestohet gjatë natës pronari i UET, Henri Çili, shoferi i tij, avokati Ilir Korbi, biznesmeni Sait Fishta dhe 8 persona të tjerë. Të arrestuarit akuzohen se kanë ndikuar tek gjyqtarët për të liruar Arbion dhe Alban Alikon. Ndaj Çilit rëndojnë akuzat për korrupsion, ushtrim të ndikimit të paligjshëm, falsifikim të dokumenteve dhe shpërdorim detyre. TIRANË–Dosja.al zbulon ekskluzivisht se mbrëmjen e së enjtes u arrestua në Tiranë për llogari të Gjykatës së Gjirokastrës, pronari i Universitetit Europian të Tiranës, njëherazi dhe botuesi, Henri Çili. Bashkë me të, në prangat e Policisë kanë…

Lexo më tepër

Shfaqja e Veliajt me paratë e Fushës

Nga Andi Bushati Veliaj ka një devizë: sa më i trashë e banal të jetë mashtrimi, aq më përtace dhe të bezdisura i bën mendjet normale për të reaguar. Njësoj si për dasmën e përballuar me kursimet e mamasë, njësoj si për fabulën e ofendimeve nga Rama, të cilën e faturoi tek administratori që duhet të lyente shkallët e pallatit, ai po sillet edhe me vendimin e fundit për teatrin. Bashkia e Tiranës doli me njoftimin për të prishur marrëveshjen me kompaninë Fusha, duke përdorur si alibi për këtë kostot…

Lexo më tepër

“New York Times” dhe mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë kallëzimit penal të Metës ndaj ministres Gjonaj

Gazeta më e madhe në botë “New York Times”, si dhe më shumë se 40 media të tjera ndërkombëtare kanë pasqyruar ditën e sotme padinë, që Presidenti Ilir Meta, bëri ndaj ministres Etilda Gjonaj dhe zyrtarëve të tjerë. Gazeta “New York Times”, shkruan se kreu i shtetit shqiptar ka paditur ministren e Drejtësisë dhe zyrtarët e tjerë të lartë për shkelje të Kushtetutës. “Ilir Meta i akuzon të tre për “rrëmbim, të hapur dhe në mënyrë mafioze” të kompetencave që i janë dhënë presidentit nga Kushtetuta”,- thuhet në shkrimin e…

Lexo më tepër