Elon Musk i nevojiten 10,000 raketa për të bombarduar Marsin

Njerëzimit do ti duhen mbi 10,000 raketa për të bombarduar Marsin dhe kthyer atë në një planet më të jetueshëm për njerëzit. Elon Musk sipërmarrësi teknologjik i cili ka shprehur dhe më parë dëshirën e tij për të Tokëformuar Marsin sugjeroj se stoku i madhë i armëve që nevojiten për këtë projekt nuk është një problem i madh. Musk ka përshkruar më parë perspektivën epërdorimit të armëve për të çliruar dioksidin e karbonit të depozituar në brëndësi të terrenit të Marsit, dhe do i mundësonte njerëzve të lëviznin rreth planetit…

Lexo më tepër

Tinder-i pritet të bëj ndryshimin e madh së shpejti në platformën e saj

Aplikacioni më i famshëm për “dating” me miliona përdorues në të gjithë botën pregatitet për një ndryshim gjigand. Siç deklaroj kompania e krijimit të Tinder, do shtohet mundësia për videotelefonatë midis përdoruesve brënda ketij viti. Kjo behet për arsye që të mbyllen profilet fallco, në mënyrë qpërdoruesit të shohin njëri tjetrin live virtualisht përpara se të takohen fizikisht. Për shkak të pandemisë Tinder shënon rekord për numrin e “swipes”. Femrat nën 30 vjeç rritën swipes e përditshme me 37% në krahasim me Shkurtin. Përfaqësues të kompanise bën këtë deklaratë: Ndërkohë…

Lexo më tepër

Ja kush i shkakton dritat misterioze në qiell natën

Kanë kaluar jo pa obzervim objekte të ndritura që lëvizin në vijë të drejt me njëra tjetrën në qiell natën, fenomen ky i cili ka habitur dhe shqetësuar shumë njerëz në mbarë botën përfshijë edhe në Shqipëri. Por mos t’ju shkoj mëndja në një situatë të pushtimit alien, janë satelitët Starlink të lëshuar nga SpaceX për të transmetuar internet satelitor, ndriçimi i tyre vjen nga reflektimi i rrezeve të diellit në panelet diellore. Në këto momente ekzistojnë 422 satelita Starlink në orbitën rreth Tokës. Shqetësimet dhe vërejtjet e austronautëve vazhdojn,…

Lexo më tepër

Kjo pajisje mund të gjeneroj elektricitet nëpërmjet ajrit fal një mikrobi të veçant

Një ekip shkencëtarësh kanë gjetur mënyrën se si të gjenerojnë elektricitet nga lagështira e ajrit duke përdorur një mikrob të veçant. Ky gjenerator i quajtur me emrin ”air-gen” nga shpikësit e tij, punon kur uji që ndodhet në ajër ndërvepron me filamente mikroskopike të përçueshme të përbëra nga një mikrob i cili krijon ngarkes elektrike. Kjo teknologji është akoma në hapat e saj të para por ka një potencial shumë të madh për tu bërë një burim i qëndrueshëm energjie për pajisjet elektrike. Shpikësit nga Universiteti i Massachusetts, publikuan zbulimin…

Lexo më tepër

Galaxy S20 Ultra, 108MP kamera dhe 16GB RAM

Sot Samsung-u në eventin e përvitshëm unpacked prezantoj për herë të parë serinë e re Galaxy S20 Ultra. Bëhet fjalë për nje celular me ekran gjigant prej 6.9inç me rezolucion QHD+ dhe HDR10+. Gjithashtu e veçanta e ekranit është refresh rate 120hz por vetëm për rezolucionin 1080p. Pika më e fortë e Galaxy S20 Ultra është sigurisht kamerat. Kamera kryesore ka rezolucion të çmendur prej 108MP. Kamera e dytë prej 48MP luan rolin për zmadhim deri në 4X zmadhim optik dhe deri në 100X zmadhim software-i ose siç e ka…

Lexo më tepër

Indi: Sa më shumë ti bini borisë aq më shumë do vonohet të ndizet jeshilja

Nëqoftëse në rrugët e Tiranës rënia e borisë në semafor por edhe në zona të banuara është fenomen i zakonshëm, Indianët në këtë fushë na lënë mbrapa. Duke dashur të ulin ndotjen akustike por edhe të edukojnë drejtuesit e mjeteve Mumbai vendosi të vërë në zbatim një masë ekstreme, duke qënë se është qyteti i katërt në botë me trafik të rënduar. Drejtuesit e mjeteve në Mumbai shpenzojnë 8 ditë dhe 17 orë cdo vit të ngecur në trafik. Semaforët e qytetit janë të pajisur me sensor akustik, që do…

Lexo më tepër

Nëna bashkohet sërish me vajzën e saj të vdekur nëpërmjet realitetit virtual (VR) dhe shpërthen në lot

Ky është momenti kur një nënë e mërzitur ka arritur të “ribashkohet” me vajzën e saj pasi një kompani VR ndërtoi një avatar të fëmijës shtatë vjeçar. E vogla Nayeon thuhet se ka vdekur në moshën shtatë vjeç në vitin 2016 nga një sëmundje e pashërueshme. Largimi nga jeta i së bijës e ka bërë të ëmën, Jang Ji-sung, të përjetojë ditë të errëta dhe të jetë mjaft të mërzitur. Në klip, fëmija buzëqesh dhe bërtet “ma!”. Gruaja, e cila mban kufje në vesh, shihet të zgjasë duart dhe të…

Lexo më tepër

Bill Gates blen superjahtin luksoz me hidrogjen të lëngshëm për 645 milionë dollarë

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, ka blerë superjahtin e së ardhmes, që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, me një shifër marramendëse. Gates, i cilësuar si njeriu i dytë më i pasur në botë, ka paguar plot 645 milionë dollarë për jahtin superluksoz, të quajtur “Aqua”. Mjeti superluksoz i lundrimit u prezantua për herë të parë në Panairin e Jahteve, që u organizua vitin e kaluar në Monako. “Aqua” është 112 metra i gjatë dhe përbëhet nga pesë kuverta. Jahti ka një palestër, dhomë për joga, sallon bukurie, dhomë për…

Lexo më tepër

Spotify krijon lista këngësh për qenin dhe macen tuaj.

Playlista speciale për qent dhe macet si dhe kafshë të tjera shtëpiake ka menduar të krijoj Spotify. Pet Playlist të cilat krijohen në mënyrë automatike sipas algoritmeve kanë si qëllim të qetësojn qenin tuaj kur ai është i vetëm në shtëpi. Listat muzikore bazohen në këngë përzgjedhura nga përdorues të ndryshëm dhe nga “My Dog’s Favourite Podcast” të cilat ndihmojnë heqjen e stresit. Kjo lëvizje erdhi si pasojë e një sontazhi të bërë nga 5000 përdorues nga SHBA, UK, Australia, Spanja dhe Italia. Ku sipas statistikave 71% u kanë vënë…

Lexo më tepër

Makinat elektrike më të dëmshme se ato të naftës sipas Mazda-s.

Makina elektrike Mazda MX-30 përmban nje bateri prej 35.5kWh, relativisht më e vogël nga ato që kanë konkurentët në treg. Drejtori i kompanisë në fushën e kërkim zhvillimit Christian Schultze të selisë europiane thotë se kjo është bërë në respekt të përgjegjësisë ndaj komunitetit, në një përpjekje që ky mjet të mbroj ambientin. Ai mbron tezën vendosja e kësaj bateria do ketë ndikim shumë të ulët në ndotjen e ambientit, që vjen nga prodhimi i vetë baterisë dhe konsumi i energjisë për karikimin e saj, e cila llogaritet të jetë…

Lexo më tepër