Gjykata po vihet ne levizje per pergjegjesit e ndertesave te shembura ne Durres

Gjykata e Durrësit ka dhënë masat e sigurisë për nëntë të arrestuari pas tërmetit të 26 nëntorit. Sipas vendimit të gjykatës, janë lënë në burg pesë zyrtarë dhe katër pronarë të ndërtesave që janë shembur me pasojë edhe humbjen e jetëve të njerëzve.

Gjykata ka vendosur “arrest me burg” per ndërtuesin e hotelit “Topikal” Avdulla Osmani, Klajdi Lame inspektor i këtij hoteli, drejtorin e Kavalishencës Ahmet DDda, drejtorin e ALUIZN-it, Arben Isakun, Kujtim Hasa nëndrejtori i Kavalishencës.

Ata akuzohen për “falsifikim dokumentesh”, “shpërdorim detyre”, “vrasje në tentativë” apo “vrasje me dashje”.

Mund të ju interesojnë

Leave a Comment