Oscars 2020: lista e fituesve

Edicioni i 92-të i çmimeve Oscars u zhvillua sot në mbrëmje, parashikimet tashmë i përkasin të kaluarës, yjet e holliwood-it shkelën mbi tapetin e kuq, kjo natë i përket aktorëve, regjizorëve dhe artistëve që na dhuruar çaste magjike me krijimtarin e tyre artistike.

Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer më shumë çmime.

Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern.

Pa humbur kohë këto janë fituesit për Oscras 2020:

Filmi më i mirë

  • Ford v Ferrari”
  • “The Irishman”
  • “Jojo Rabbit”
  • “Joker”
  • “Little Women”
  • “Marriage Story”
  • “1917”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Parasite”

Regjia më e mirë

  • Martin Scorsese, “The Irishman”
  • Todd Phillips, “Joker”
  • Sam Mendes, “1917”
  • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Bong Joon Ho, “Parasite”

Aktori më i mirë protagonist

  • Antonio Banderas “Pain and Glory”
  • Leonardo DiCaprio “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Adam Driver “Marriage Story”
  • Joaquin Phoenix “Joker”
  • Jonathan Pryce “The Two Popes”

Aktorja më e mirë protagoniste

  • Cynthia Erivo “Harriet”
  • Scarlett Johansson “Marriage Story”
  • Saoirse Ronan “Little Women”
  • Charlize Theron “Bombshell”
  • Renée Zellweger “Judy”

Aktori më i mirë jo-protagonist

  • Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
  • Anthony Hopkins, “The Two Popes”
  • Al Pacino, “The Irishman”
  • Joe Pesci, “The Irishman”
  • Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Aktorja më e mirë jo-protagoniste

  • Kathy Bates, “Richard Jewell”
  • Laura Dern, “Marriage Story”
  • Scarlett Johannson, “Jojo Rabbit”
  • Florence Pugh, “Little Women”
  • Margot Robbie, “Bombshell”

Skenari i përshtatur

  • “The Irishman,” Steven Zaillian
  • “Jojo Rabbit,” Taika Waititi
  • “Joker,” Todd Phillips, Scott Silver
  • “Just Mercy” Destin Daniel Cretton and Andrew Lanham
  • “Little Women,” Greta Gerwig
  • “The Two Popes,” Anthony McCarten

Skenari kryesorë me i mirë

  • “Knives Out,” Rian Johnson
  • “Marriage Story,” Noah Baumbach
  • “1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
  • “Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
  • “Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Fotografia më e mirë

  • “The Irishman,” Rodrigo Prieto
  • “Joker,” Lawrence Sher
  • “The Lighthouse,” Jarin Blaschke
  • “1917,” Roger Deakins
  • “Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Montazhi më i mirë

  • “Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland
  • “The Irishman,” Thelma Schoonmaker
  • “Jojo Rabbit,” Tom Eagles
  • “Joker,” Jeff Groth
  • “Parasite,” Jinmo Yang

Makiazhi më i mirë

  • “Bombshell”
  • “Joker”
  • “Judy”
  • “Maleficent: Mistress of Evil”
  • “1917”

Muzika më e mirë

  • “Joker,” Hildur Guðnadóttir
  • “Little Women,” Alexandre Desplat
  • “Marriage Story,”Randy Newman
  • “1917,” Thomas Newman
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams*“The King,” Nicholas Britell

Kënga më e mirë

  • “I Can’t Let You Throw Yourself Away”
  • “I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”
  • “I’m Standing With You,” “Breakthrough”
  • “Into the Unknown,” “Frozen 2”
  • “Stand Up,” “Harriet”

Adresimi artistik më e mirë

  • “The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves
  • “Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova
  • “1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales
  • “Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh
  • “Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

Zëri

  • “Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord
  • “Ford v Ferrari,” Don Sylvester
  • “Joker,” Alan Robert Murray
  • “1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate
  • “Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman

Efektet zanore

  • “Ad Astra”
  • “Ford v Ferrari”
  • “Joker”
  • “1917”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”

Efektet vizuale

  • “Avengers Endgame”
  • “The Irishman”
  • “1917”
  • “The Lion King”
  • “Star Wars: The Rise of Skywalker

FIlm i animuar më i mirë

  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois
  • “I Lost My Body” Jeremy Clapin
  • “Klaus” Sergio Pablos
  • “Missing Link” Chris Butler
  • Toy Story 4”  Josh Cooley

Film i huaj më i mirë

  • “Corpus Christi,” Jan Komasa
  • “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
  • “Les Miserables,” Ladj Ly
  • “Pain and Glory,” Pedro Almodovar
  • “Parasite,” Bong Joon Ho

Dokumentar me metrazh të gjatë

  • “American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar
  • “The Cave,” Feras Fayyad
  • “The Edge of Democracy,” Petra Costa
  • “For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts
  • “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

Dokumentar me metrazh të shkurtër

  • “In the Absence”
  • “Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger
  • “Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson, John Haptas
  • “St. Louis Superman”
  • “Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

Film me metrazh të shkurtër- e animuar

  • “Dcera/The Daughter” Daria Kashcheeva
  • Hair Love,” Matthew A. Cherry
  • “Kitbull,” Rosana Sullivan
  • “Memorable”
  • “Sister,” Siqi Song

Film me metrazh të shkurtër – Live Action

  • “Brotherhood,” Meryam Joobeur
  • “Nefta Football Club,” Yves Piat
  • “The Neighbors’ Window,” Marshall Curry
  • “Saria,” Bryan Buckley
  • “A Sister,” Delphine Girard

Dizajni i kostumeve

  • “The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson
  • “Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo
  • “Joker,” Mark Bridges
  • “Little Women,” Jacqueline Durran
  • “Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips

Mund të ju interesojnë

Leave a Comment