Oscars 2020: lista e fituesve

Edicioni i 92-të i çmimeve Oscars u zhvillua sot në mbrëmje, parashikimet tashmë i përkasin të kaluarës, yjet e holliwood-it shkelën mbi tapetin e kuq, kjo natë i përket aktorëve, regjizorëve dhe artistëve që na dhuruar çaste magjike me krijimtarin e tyre artistike.

Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer më shumë çmime.

Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern.

Pa humbur kohë këto janë fituesit për Oscras 2020:

Filmi më i mirë

 • Ford v Ferrari”
 • “The Irishman”
 • “Jojo Rabbit”
 • “Joker”
 • “Little Women”
 • “Marriage Story”
 • “1917”
 • “Once Upon a Time in Hollywood”
 • “Parasite”

Regjia më e mirë

 • Martin Scorsese, “The Irishman”
 • Todd Phillips, “Joker”
 • Sam Mendes, “1917”
 • Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
 • Bong Joon Ho, “Parasite”

Aktori më i mirë protagonist

 • Antonio Banderas “Pain and Glory”
 • Leonardo DiCaprio “Once Upon a Time in Hollywood”
 • Adam Driver “Marriage Story”
 • Joaquin Phoenix “Joker”
 • Jonathan Pryce “The Two Popes”

Aktorja më e mirë protagoniste

 • Cynthia Erivo “Harriet”
 • Scarlett Johansson “Marriage Story”
 • Saoirse Ronan “Little Women”
 • Charlize Theron “Bombshell”
 • Renée Zellweger “Judy”

Aktori më i mirë jo-protagonist

 • Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
 • Anthony Hopkins, “The Two Popes”
 • Al Pacino, “The Irishman”
 • Joe Pesci, “The Irishman”
 • Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Aktorja më e mirë jo-protagoniste

 • Kathy Bates, “Richard Jewell”
 • Laura Dern, “Marriage Story”
 • Scarlett Johannson, “Jojo Rabbit”
 • Florence Pugh, “Little Women”
 • Margot Robbie, “Bombshell”

Skenari i përshtatur

 • “The Irishman,” Steven Zaillian
 • “Jojo Rabbit,” Taika Waititi
 • “Joker,” Todd Phillips, Scott Silver
 • “Just Mercy” Destin Daniel Cretton and Andrew Lanham
 • “Little Women,” Greta Gerwig
 • “The Two Popes,” Anthony McCarten

Skenari kryesorë me i mirë

 • “Knives Out,” Rian Johnson
 • “Marriage Story,” Noah Baumbach
 • “1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
 • “Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
 • “Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Fotografia më e mirë

 • “The Irishman,” Rodrigo Prieto
 • “Joker,” Lawrence Sher
 • “The Lighthouse,” Jarin Blaschke
 • “1917,” Roger Deakins
 • “Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Montazhi më i mirë

 • “Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland
 • “The Irishman,” Thelma Schoonmaker
 • “Jojo Rabbit,” Tom Eagles
 • “Joker,” Jeff Groth
 • “Parasite,” Jinmo Yang

Makiazhi më i mirë

 • “Bombshell”
 • “Joker”
 • “Judy”
 • “Maleficent: Mistress of Evil”
 • “1917”

Muzika më e mirë

 • “Joker,” Hildur Guðnadóttir
 • “Little Women,” Alexandre Desplat
 • “Marriage Story,”Randy Newman
 • “1917,” Thomas Newman
 • “Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams*“The King,” Nicholas Britell

Kënga më e mirë

 • “I Can’t Let You Throw Yourself Away”
 • “I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”
 • “I’m Standing With You,” “Breakthrough”
 • “Into the Unknown,” “Frozen 2”
 • “Stand Up,” “Harriet”

Adresimi artistik më e mirë

 • “The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves
 • “Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova
 • “1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales
 • “Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh
 • “Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

Zëri

 • “Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord
 • “Ford v Ferrari,” Don Sylvester
 • “Joker,” Alan Robert Murray
 • “1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate
 • “Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman

Efektet zanore

 • “Ad Astra”
 • “Ford v Ferrari”
 • “Joker”
 • “1917”
 • “Once Upon a Time in Hollywood”

Efektet vizuale

 • “Avengers Endgame”
 • “The Irishman”
 • “1917”
 • “The Lion King”
 • “Star Wars: The Rise of Skywalker

FIlm i animuar më i mirë

 • “How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois
 • “I Lost My Body” Jeremy Clapin
 • “Klaus” Sergio Pablos
 • “Missing Link” Chris Butler
 • Toy Story 4”  Josh Cooley

Film i huaj më i mirë

 • “Corpus Christi,” Jan Komasa
 • “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
 • “Les Miserables,” Ladj Ly
 • “Pain and Glory,” Pedro Almodovar
 • “Parasite,” Bong Joon Ho

Dokumentar me metrazh të gjatë

 • “American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar
 • “The Cave,” Feras Fayyad
 • “The Edge of Democracy,” Petra Costa
 • “For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts
 • “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

Dokumentar me metrazh të shkurtër

 • “In the Absence”
 • “Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger
 • “Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson, John Haptas
 • “St. Louis Superman”
 • “Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

Film me metrazh të shkurtër- e animuar

 • “Dcera/The Daughter” Daria Kashcheeva
 • Hair Love,” Matthew A. Cherry
 • “Kitbull,” Rosana Sullivan
 • “Memorable”
 • “Sister,” Siqi Song

Film me metrazh të shkurtër – Live Action

 • “Brotherhood,” Meryam Joobeur
 • “Nefta Football Club,” Yves Piat
 • “The Neighbors’ Window,” Marshall Curry
 • “Saria,” Bryan Buckley
 • “A Sister,” Delphine Girard

Dizajni i kostumeve

 • “The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson
 • “Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo
 • “Joker,” Mark Bridges
 • “Little Women,” Jacqueline Durran
 • “Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips

Mund të ju interesojnë

Leave a Comment