Truprojat nxjerrin me dhunë studentin që guxoj ti përplaste disa të vërteta kryeministrit

Studenti Emiljando Kita, i cili i ndërpreu fjalën kryeministrit Edi Rama dje gjatë ceremonisë së diplomimit të studentëve të mjekësisë është nxjerrë me forcë nga salla.

Ai shprehet se menjëherë pas replikave me Ramës, është shoqëruar në polici, duke shtuar se është nxjerrë me dhunë. Studenti thotë se Lëvizja e Universitetit do të organizojë protestë, pasi sipas tyre nuk është respektuar asnjë pikë e paktit për Universitetin.

“Pas replikave me kryeministrin, më shoqëruan në polici. Kishte disa studentë, folën pas radhës. Policia më nxori me dhunë pasi iu drejtova kryeministrit.

Problemi kryesor është shkatërrimi i demokracisë. Nuk është respektuar asnjë pikë e paktit për Universitetin. Lëvizja e Universitetit do të organizojë protestë”, u shpreh studenti Emilajndo Kita për mediat.

Incidenti ndodhi në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Mjekësisë.

Teksa kreu i qeverisë po fliste lidhur me kushtet e reja ku po punojnë ‘bluzat e bardha”, një nga të pranishmit në sallë ka ngritur zërin duke i thënë Ramës së në Shqipëri diplomohen vetëm të pasurit.

DIPLOMAT TUAJ JANË BILETA PËR ARRATISJE

DIPLOMAT TUAJA JANË BILETA PËR ARRATISJEAktivistët e Lëvizjes Për Universitetin i përplasin në fytyrë Edi Ramës realitetin e zymtë në të cilin ndodhet shëndetësia dhe profesioni i mjekut. Sot pasdite, Edi Rama kishte zgjedhur ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë si platformën e propagandës së tij qeveritare. Aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita i kujtuan plakut që ka mbërthyer të gjitha pushtetet se diploma e mjekut është kthyer në biletë avioni për në Gjermani dhe se përbën një luks vetëm për ata studentë që mund ta përballojnë tarifën e kripur. Mjekët shqiptarë kanë pagat më të ulëta në rajon me vetëm 408-527 euro në muaj. Në pesë vitet e fundit janë larguar 857 mjekë nga Shqipëria, ndërkohë që 78% e mjekëve të anketuar shprehen se dëshirojnë të largohen drejt Gjermanisë. Buxheti i shtetit për mjekësinë është më i ulëti në rajon dhe Evropë me vetëm 2.9% të PBB. Tarifa e Masterit në disa degë të UM është më e larta në vend, me mbi 200.000 lekë (të reja) në dy vjet.Për më tepër, Edi Rama ka ngritur skemën më të madhe të vjedhjes së shqiptarëve përmes PPP-ve pikërisht në sektorin e shëndetësisë, ku në dhjetëvjeçarin e ardhshëm qeveria shqiptare ka autorizuar pagesën prej 38 miliardë lekësh për vetëm katër koncesione: Check-up-i (8.8 miliardë lekë), sterilizimi i sallave (12.3 miliardë lekë), shërbimi i hemodializës (1.5 miliardë lekë) dhe shërbimet laboratorike (13 miliardë lekë).Ndërkohë, batutat e ‘plakut Mere’ dëshmojnë gjendjen e tij të mjeruar. Brezi i ri i mjekëve dhe infiermerëve nuk e meriton Edi Ramën si kryeministër. Ata duhet t’i bëjnë rezistencë shkretimit të mëtejshëm të profesionit të tyre.Aktivistët Enriko Peçulaj dhe Emiljando Kita janë nxjerrë jashtë nga truprojat e Edi Ramës dhe mbahen të mbyllur në qelitë e komisaritatit nr. 1.U bëjmë thirrje të gjithë aktivistëve të bashkohen për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të tyre.

Geplaatst door Për Universitetin op Donderdag 20 februari 2020

Mund të ju interesojnë

Leave a Comment